İngilizce Kelimeleri Vücudunuzla Öğrenin

İngilizce kelimeleri öğrenirken bedeninizi kullandığınızda, daha hızlı öğrenir ve daha uzun zaman hatırlarsınız. Bu teknik özellikle İngilizce kelime ve pharase öğrenme için çok faydalıdır. Şimdi tam olarak, kelimeleri nasıl daha hızlı öğrenip nasıl sonsuza dek hatırlayacağınızı göstereceğim. İngilizce konuşmak için gramer çalışmaya ve ders kitaplarını ezberlemeye ihtiyacınız yok. Sadece klasik sistemden farklı ve doğru tekniklerle çalışmaya ihtiyacınız var.

Zor bir İngilizce kelime ya da phrase gördüğünüzde, bir çeşit fiziksel el kol hareketi ya da bir çeşit yüz ifadesi yapacaksınız. Yeni kelimemizin anlamını ilişkilendirdiğimiz (bağladığımız) bir çeşit fiziksel hareket yapacağız. Sonra bu yeni kelimemizi her duyduğumuzda bu hareketi yapacağız.


Bunu nasıl yapacağınızı gösteren bir örneği hemen göstereyim (Yukarıdaki Youtube videosundaki örnek hareketleri inceleyiniz.) Mesela Effortless English İngilizce setindeki vocabulary (İngilizce kelimeler) dersimizde geçen ya da mini story dersimizde geçen bir kelimeyi her duyguğunuzda belirlediğiniz hareketinizi yapacaksınız. Bu sayede, yeni kelime için aynı hareketi sürekli her duyduğunuzda tekrarlayarak kelimenin anlamını beyninizin derinliklerine bilinç altına yerleştirmiş olacaksınız.
 
Şimdi size basit bir örnek göstereceğim. Yeni İngilizce kelimemiz TO LOATHE (to hate intensely) : nefret etmek, iğrenmek, tiksinmek. Pharesimiz: He Loathes ice cream. Şimdi bu kelimemiz (loathe) için, kelimenin anlamını bağlayacağımız bir hareket bulmaya ihtiyacımız var. Bu herhangi bir hareket olabilir. Mesela ben yüzümü kullanacağım.
 
Hareketimizi belirlerken biraz abartı yapacağız. Belki de biraz çılgın bir hareket olacak. Abartılı komik ve büyük bir hareket yapmak kelimenin anlamanı daha iyi hatırlamamıza yardım edecek. Hareketleri görmek için yukarıdaki videoyu izleyin. Çılgın bir harekte oldu biliyorum ama inanın faydalı olacak. Bu konuda pek çok araştırma var.
 
Şimdi de tüm pharese (kelime grubumuz) için hareketimizi büyütüyoruz. He loathes ice cream. Önce kelime hareketimizi yapıyoruz, sonra pharese hareketimizi (dondurma yemekten kaçıyormuş gibi bişey).
 
Hareketimiz her hangi bişey olabilir. Benim gösterdiğim hareketi beğenmediyseniz başka bir hareket yapabilirsiniz. Sadece kelimenin anlamıyla hareketinizi bağladığınızdan emin olun. Ve bu hareketinizi, yeni kelimenizi her duyduğunuzda tekrar tekrar yapacaksınız. Effortless English setindeki İngilizce kelimeler dersimizi her dinlediğinizde bunu uygulayabilirsiniz.
 
Ben konuşurken yeni kelimenizi her söylediğimde derhal hareketinizi yaparsınız. Mini story derslerimizi dinlerken de bunu yapabilirsiniz. Yeni kelimenizi her duyduğunuzda hareketinizi yaparsınız. Bir makale okurken, bir film izlerken her duyduğunuzda hareketinizi çok güçlü bir şekilde yapın. Bunu her yapışınızda vücudunuzu eğitmiş, ona öğretmiş olursunuz. Bir dahaki sefere görüşmek üzere, iyi dersler. Daha fazla bilgi ve video için aşağıdaki adresi tıklayın.
 

Effortless English Club

PAYLAŞMAK GÜZELDİR:

Merhaba arkadaşlar, internetten İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlere yardımcı olmak için bir çok faydalı içerikleri sitemizde paylaşıyoruz. Yayınladığımız İngilizce video dersleri, makaleler ve mp3 dinleme derslerini faydalı buluyorsanız, sosyal medyada sitemizi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Hepinize teşekkür ediyor, İngilizce eğitiminizde başarılar diliyoruz.

    Blogger Comment

0 yorum:

Yorum Gönder

Akıcı ingilizce konuşmak - Yorumlarınız Değerlidir