Kalıcı ve Hızlı İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemi

İngilizce sınavlardan geçer not alıyorsunuz ama Amerikan filmlerindeki konuşmaları anlayamıyor musunuz? Veya günlük İngilizce seviyesinde okuduklarınızı ve dinlediklerinizi anlayabiliyorsunuz fakat sokakta İngilizce konuşan bir turist görseniz ne konuştuğunuz anlayamıyorsunuz. 

İşte bütün bu durumların sebebi ders kitaplarından İngilizce öğrenmiş olmanızdır. Gerçek hayatta kullanılan pek çok argo ve deyim, maalesef ders kitaplarında bulunmaz. Bu yüzden gerçek İngilizce konuşmaları anlayamıyorsunuz. İşte bu problemi ortadan kaldıracak olan İngilizce seti Learn Real English'tir. 

Sitemizde akıcı İngilizce konuşmayı geliştirmek isteyenler için Learn Real English setini tanıtmıştık. Bu setin eğitim metodunun dayandığı 7 kuralın her birini özet olarak açıklayıp, ilgili video dersi ve ücretsiz mp3 dinleme dersiyle birlikte sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Birinci kuralımız İngilizce kelime ezberleme konusuyla ilgilidir. İngilizce öğreniyorum diyenlerin en çok zorlandığı konuların başında İngilizce kelime ezberleme problemi gelmektedir. 

Yani başlangıç düzeyinde gerekli olan bir takım gramer kurallarını öğrendikten sonra artık temel düzeyde okuduğunuz metinleri ve dinlediğiniz konuşmaları anlayabilmek için iyi bir İngilizce kelime alt yapınızın olması gerekiyor. Bunun içinde her gün birçok yeni kelime öğrenmek zorundasınız. İngilizce kelime ezberleme konusundaki problemlerden biri de, öğrenilen kelimelerin çabuk unutulmasıdır. Sağlam bir şekilde öğrendiğinizi düşündüğünüz bazı İngilizce kelimeler bile bir süre sonra tekrar edilmediği zaman unutulacaktır. 

Bu yüzden yeni öğrendiğiniz İngilizce kelimeler düzenli aralıklarla tekrar edilmelidir. Bu konuda piyasada pek çok bilgisayar programı ve mobil uygulama bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını hali hazırda kullanıyor olabilirsiniz. Bizim bu yazıda üzerinde duracağımız konu ise bir takım yazılım veya mobil uygulamalardan çok bir teknikle ilgilidir. İngilizce kelime ezberleme tekniği Pratik İngilizce konuşma seti olan Learn Real English sistemi, dünyaca ünlü dil bilimcilerin yaptıkları araştırmaların sonuçlarına göre hazırlanmıştır. Buna göre Dr. James Asher tarafından yapılan bir araştırmada tek kelimelere odaklanmak yerine İngilizcede phrase dediğimiz kelime gruplarına odaklanmanın en az 3-4 kat daha iyi sonuçlar verdiği ortaya konmuştur. 

Buna göre birinci kuralımız: Tek İngilizce kelimeleri değil, kelime gruplarını öğrenin ve tekrarlayın. Şimdi bu kuralımızı biraz açalım. Bir İngilizce metni veya kitabı okurken yeni bir İngilizce kelime karşınıza çıktığı zaman, sözlükten onun anlamını öğrenip bir kenara not edip çalışmak yerine, o kelimeyi yanındaki kelimelerle birlikte yazıp öğrenin ve bu şekilde tekrar yapın. Eğer kelimeyi tek başına yazıp öğrenmeye çalışırsanız, beyniniz bu kelimeyle bağlantı kuracak bilgi bulamadığı için güçlü bir öğrenme gerçekleştiremez. 

İşte bu yüzden aynı kelime bir daha karşınıza çıktığında tekrar tekrar sözlüğe bakma ihtiyacı duyarsınız. Sonuçta bir İngilizce kelime öğrenmek ve onu hatırlamak çok uzun zamanınızı alabilir. Tek kelimeleri öğrenmeye çalışmanın ortaya çıkardığı diğer bir sorun, size hiç gramer katkısı sağlamamasıdır. Ama öğreneceğiniz kelimeyi cümlede geçtiği kelimelerle birlikte çalışmak, aynı zamanda size kolay gramer öğrenme fırsatı da sağlayacaktır. Bu sayede gramer kurallarını çalışmak zorunda kalmadan İngilizce dil bilgisini de çalışıp öğrenmiş olursunuz. 

Konuyu toparlayacak olursak, İngilizce kelime ezberlemek için onları tek tek yazıp çalışmak yerine, cümle içinde birlikte kullanıldığı (önündeki ve arkasındaki) kelimelerle beraber yazıp çalışın. Yani kelime gruplarını veya cümleleri yazıp öğrenin ve bu şekilde tekrarlayın. Bu çalışmanın size faydalarını şöyle özetleyelim; 3-4 kat daha hızlı İngilizce kelime ezberleme imkanı verir İngilizce kelimeleri daha kolay hatırlar, uzun süre unutmazsınız Yalnızca kelime değil, gramer de öğrenmiş olursunuz İngilizce kelimelerin sadece anlamlarını değil, doğru kullanımını da öğrenirsiniz. Şimdi konuyla ilgili videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz. Bu videoda Learn Real English seti öğretmenlerinden A.J. Hoge’u dinleyeceksiniz. Video anlatım dili tamamen İngilizce olduğu için, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar anlamayabilirler. Onlar için konuyu yukarıda özetlemiştik. 

Learn Real English Kural 01 Video:


    


 Bu videonun mp3 formatında dinleme dersini ve pdf formatındaki yazılı metnini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayın. Mp3 dersini isterseniz telefona veya mp3 playere aktarıp tekrarlı bir şekilde istediğiniz yerde istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. 


Learn Real English seti, İngilizce öğreniyorum ve anlıyorum ama konuşamıyorum diyenlerin konuşma becerisini geliştirme amacıyla hazırlanmıştır. İngilizce seviyesi orta ve üzerinde olanlar için çok uygun bir settir. Seti İndirmek İçin tıklayın! İngilizce başlangıç ve orta seviye arasındaki arkadaşlarımız için, bu setle aynı eğitim tekniğini kullanan Rahat İngilizce eğitim setini öneriyoruz. Rahat İngilizce mini hikaye derslerinde kullanılan soru-cevap yöntemiyle İngilizce kelimelerin anlamlarını cümle içerisinde tekrarlı olarak çok etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Faydalı Benzer Yazılar:


İnternetten İngilizce Öğreniyorum Diyenler buraya yazımızda teknolojik gelişmeler ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte online İngilizce öğrenme konusunu açıklıyoruz.

Online İngilizce dersleri ile İngilizce konuşmak yazımızda ise konuşma becerisini geliştirmek için neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz.

İngilizce öğreniyorum diyenlere eğitim seti tavsiyelerimiz başlıklı yazımızda kendi kendinize İngilizce öğrenebileceğiniz, dinleyerek ve konuşma pratiği yaparak kendinizi geliştirebileceğiniz setlerden bahsediyoruz.PAYLAŞMAK GÜZELDİR:

Merhaba arkadaşlar, internetten İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlere yardımcı olmak için bir çok faydalı içerikleri sitemizde paylaşıyoruz. Yayınladığımız İngilizce video dersleri, makaleler ve mp3 dinleme derslerini faydalı buluyorsanız, sosyal medyada sitemizi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Hepinize teşekkür ediyor, İngilizce eğitiminizde başarılar diliyoruz.

    Blogger Comment

0 yorum:

Yorum Gönder

Akıcı ingilizce konuşmak - Yorumlarınız Değerlidir